Jak przeprowadzić skuteczny rebranding marki?

, ,
rebranding warszawa

Jak przeprowadzić skuteczny rebranding marki? Odpowiedź na to pytanie spędza sen z powiek niejednemu przedsiębiorcy. Sama świadomość potrzeby przeprowadzenia rebrandingu firmy, jest już ogromnym krokiem naprzód. Według Monitora Sądowego i Gospodarczego w 2017r. stwierdzono aż 900 przypadków niewypłacalności przedsiębiorstw. 12% więcej niż w roku 2016! GUS podaje, że 2016 rok wyglądał następująco: powstało 349 000 nowych firm, 294 000 zlikwidowano. Na upadek, czy sukces przedsiębiorstwa składa się wiele czynników, zarówno zewnętrznych jak i wewnętrznych. W dzisiejszych realiach sam dobry pomysł może się nie obronić. Dlatego warto wziąć pod uwagę każdy możliwy scenariusz. Nie ignoruj nadchodzących sygnałów i pamiętaj, że działając zawczasu, z dużym prawdopodobieństwem możesz uniknąć najgorszego.

Proces rebrandingu należy dokładnie przemyśleć. Zastanów się, czy rebranding jest Twojej firmie potrzebny.
Abstrahując od samego konceptu, musisz przeanalizować, czy oraz jakie korzyści przyniesie odświeżenie wizerunku marki. Rebranding nie jest procesem, który wprowadza się dlatego, że jest akurat, na to moda . Źle przemyślany
i niepotrzebny, może przynieść więcej szkód niż korzyści. Jednak dobrze zaplanowany i wykonany wywoła u klienta efekt WOW, a konkurentów zostawi w szarym szeregu obojętności.

Rebranding marki – od czego zacząć?

Jak wspomniałem wcześniej, bardzo istotnym czynnikiem, jest odpowiednie wyczucie czasu przeprowadzenia rebrandingu. Musisz pamiętać o tym, że proces rebrandingu, to nie tylko nowe logo, czy nowe nazewnictwo dla poszczególnych produktów. Rebranding bardzo często wiąże się, ze zmianą wizji marki oraz jej przekazu. Co za tym idzie, transformacji mogą ulec cele firmy, jej kultura, a nawet docelowy odbiorca usług, czy produktów.
Kiedy więc przeprowadzić skuteczny rebranding marki? Poniżej parę pomocnych punktów odniesienia:

  • marka kojarzona jest negatywnie
  • brand nie wpasowuje się w obecne czasy – przestarzała strategia / identyfikacja wizualna
  • rozszerzenie działalności na inne rynki
  • fuzja / przejęcie marki
  • firma nie radzi sobie w realiach rynkowych / nie wykorzystuje swojego potencjału

Proces rebrandingu

Rebranding wymaga przede wszystkim skrupulatnego zaplanowania. Żeby móc rozpocząć proces, będziesz potrzebował zgromadzić jak największą ilość danych. Czyli:

  1. Badanie opinii publicznej
    Pytaj, pytaj i jeszcze raz pytaj! Znajomych, klientów, czy osoby poboczne. Rewelacyjnym medium do zbierania opinii
    i przeprowadzania analiz są media społecznościowe. Przy tworzeniu ankiet możesz skorzystać ze specjalnie do tego przeznaczonych platform np. Survio. Dowiedz się co klienci myślą o marce, co według nich można poprawić oraz
    co myślą o zmianach, które zamierzasz wprowadzić.
  2. Surowa konfrontacja
    Zebrane, surowe dane przeanalizuj i wykorzystaj. Skonfrontuj je ze swoim dotychczasowym planem działania. Zastanów się nad celami firmy za 3, 5 i 10 lat. Planujesz ekspansję na nowe rynki? Rozszerzenie działalności o nowe produkty, czy usługi? Biorąc pod uwagę przyszłość marki, zapobiegniesz przedawnieniu się powstającemu rebrandigowi.
  3. Pamiętaj starych przyjaciół
    Rebranding z pewnością pomoże zwrócić uwagę potencjalnych klientów. Nie zapominaj jednak o tych, którzy są już
    z Tobą od jakiegoś czasu. Czują już z marką więź, przyzwyczajeni są do pewnych elementów, czy zachowań. Rebranding musi wywołać pozytywne emocje, zarówno w grupie potencjalnych, jak i aktualnych klientów.
  4. Cierpliwość, ważna cnota
    Rebranding, to proces długofalowy. Musisz uzbroić się w cierpliwość i na każdym kroku obserwować reakcje klientów, a to z pewnością zaprocentuje. Nie rób wielkiego boom i nie wprowadzaj wszystkiego jednego dnia. Powoli oswój
    z przeprowadzanym procesem swoich odbiorców. Zacznij od zmiany drobnych elementów. Trzymaj cały czas rękę na pulsie i obserwuj płynący feedback. Wszystko, to pozwoli Ci ukształtować zgodny i przyjazny wizerunek firmy.

Rebranding – przykłady

GAP rebranding, czyli najkrócej żyjące logo.

Markę GAP kojarzą pewnie wszyscy. Firma odzieżowa istnieje na rynku od 1969 roku. Popularność zyskała zarówno
w Ameryce, jak i Europie. W 2010 roku, po ponad 40 latach istnienia brandu, postanowiono odświeżyć stare, wysłużone logo – wysokie, smukłe litery wpisane w niebieski kwadrat. Pamiętasz pierwszy punkt przeprowadzenia skutecznego rebrandingu? No właśnie, najwidoczniej GAP o nim zapomniał. Klienci przywiązali się do starego symbolu marki i bardzo się z nim utożsamiali. Nowe logo marki po prostu nie miało w sobie „tego czegoś”. Zostało ostro skrytykowane przez konsumentów. Do tego stopnia, że GAP wycofał je i przywrócił stare zaledwie po… 3 dniach!

Apple rebranding, czyli jak przejść do historii

Kolejna marka, której nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. Nieliczni jednak wiedzą, że przez pierwszą połowę dekady lat 90, Apple miał spore problemy. Zainteresowanie produktami było niskie, a słupki sprzedaży zdecydowanie,
to odzwierciedlały. Dodatkowo konkurencja w branży komputerów użytku domowego rosła. W 1997 roku nastąpiła gwałtowna zmiana. W tym roku prezesem marki został Steve Jobs. W mgnieniu oka wyprowadził firmę na prostą. Jak tego dokonał? Postawił na design – minimalizm i nowoczesność. Do tego marketing Apple uległ zmianie o 180 stopni.
Nie zajmowali się już sprzedażą urządzeń. Sprzedawali emocje! Apple stało się symbolem, marką pożądaną, kultową. Kolorowe, tęczowe logo jabłka towarzyszące brandowi zmieniono na nowoczesne, schludne i jednokolorowe.

apple logo

Jak widać w procesie rebrandingu należy brać pod uwagę wiele czynników. Wyłonić można 3 najważniejsze: starannie przygotowana strategiazebranie informacji dot. wprowadzanych zmian oraz ich analiza – przemyślana i wpasowująca się w ideę brandu oprawa graficzna. Mam nadzieję, że po tej lekturze proces rebrandingu jest Ci mniej obcy i będziesz z pewną nutą pewności poruszał się w tematyce. Jeżeli jesteś zainteresowany wprowadzeniem zmian wizerunkowych w swojej firmie –  kliknij w naszą rebrandingową zakładkę tutaj.