Czy jaskiniowcy mieli Facebooka? Czyli social media dawniej.

social media 550766 1920

Facebook

Na pewno większość z Was wie co nieco o najdawniejszych dziełach sztuki, jakie zdołano odkryć. Tak, chodzi o malowidła skalne z czasów prehistorycznych. Naukowcy nie są jednogłośni, co do funkcji tych malowideł, ale jedno jest pewne – ludzka mentalność nie zmieniła się aż tak bardzo od tamtego czasu.

Malowidła powstawały na ścianach i przedstawiały życie codzienne: sceny polowania, zwierzęta, postaci ludzkie.
Czyli wszystko, czym autor chciał się pochwalić. Czy nie przypomina to naszych facebookowych profili?
Chociaż ludzie nie używali wówczas pisma, odbicie dłoni na ścianie to nic innego jak komunikat „Tu byłem”. Pomyśl o tym przy następnym checkowaniu się na Facebooku.

źródło: zbierak.pl

źródło: zbierak.pl

Instagram i selfie

Myślisz, że selfie to wytwór XXI wieku. Nic bardziej mylnego. Co prawda, kiedyś nie było to takie proste, zamiast aparatu naprzeciw twarzy należało ustawić… artystę. Selfie, czyli autoportret to nieodłączna część sztuki figuratywnej. Artyści malowali sami siebie,
lub czynili to na zamówienie bogatych i wpływowych osób. Co ciekawe, selfie było też jednym z pierwszych zdjęć w historii fotografii.

Ale nie samym selfie Instagram żyje. Chcesz wiedzieć co sąsiad je dziś na obiad? Obrazowanie jedzenia to również moda,
która gości w kulturze od setek lat. Kto nie wierzy, niech sięgnie do dzieł siedemnastowiecznych artystów i ich martwe natury.

Floris van Dijck, Martwa natura (1613)

Floris van Dijck, Martwa natura (1613)

Twitter

Ćwierkanie, czyli umieszczanie krótkich informacji, wypowiedzi czy komentarzy, przybyło do nas zza oceanu.
Ale tylko w formie internetowej. Nasz narodowy Twitter od dawna żyje poza siecią, burząc niektórym poczucie estetyki i przyprawiając swoimi treściami  o zawroty głowy. I tak, jak w oryginalnym Twitterze, odbywają się w nim słowne pojedynki przeciwników.
Mowa o napisach na murach. Nie zawsze niosą one wartościowy przekaz, ale niektóre z nich stawały się kultowe, a nawet bywały narzędziem walki, jak przerobienie napisu „Jedźcie z nami do Niemiec” na „Jedźcie sami do Niemiec”.

źródło: internet

źródło: internet

Jak widać zwyczaje, potrzeby i zachowania ludzkie pozostają takie same od wieków. Przybierają tylko inne kształty poprzez narzędzia,
jakie dostępne są ówczesnym. Nie wzdychajmy zatem z dezaprobatą na kolejne zdjęcia znajomych na Instagramie czy meldunek na Facebooku. Przecież robimy to dla potomności :)